A magyar nép őshonos a Kárpát-medencében
1. kép: Vágtázó Csodaszarvas / vagtazocsodaszarvas.hu
Vértes Olivér: A magyar nép őshonos a Kárpát-medencében
A cikkben szó lesz az Ős-Duna egyik ágának feltételezett elhelyezkedéséről és nevéről, valamint néhány településsel való kapcsolatáról. A településneveket vizsgálva pedig felmerül még néhány nagyon régi magyar személynév, amelyek más népek hagyományában is rendkívül jelentős helyet foglalnak el.
Egy érdekes feltevés az Ős-Dunáról
2. kép: Gamós (kampós) bot
ESZTER betűi más sorrendben: SZERET. A SZERET egy folyó neve, mely a Kárpátokban ered, Észak- Bukovinában és Galactól délre torkollik a Dunába. Néhány település neve a SZERET mellett: SZToRozsinyec, SZERETvásár, STiRbát, SiRETel, Buda, SiRETu, Argea. Nagyon jól kiviláglik ezeknek a településneveknek a változásából, hogy az elrománosodásuk folytán miként veszítették el értelmüket. Mi értjük, hogy mit jelent a Szeret, viszont románul már nehéz megmagyarázni, mi fán terem a Siret. A Buda és az Argea nem illik a Szeret-sorba, viszont érdekes a felbukkanásuk. Egy Buda a Szeret mellett, a másik pedig az Eszter (mai nevén Duna) partján található. Az Argea névről később még lesz szó.
3. kép: A Kárpát-medence vízhálózata a pliocén végén
4. kép: Vasegerszeg-Egervölgy-Egervár-Zalaegerszeg-Eszteregnye
A következő ábrán is talán egy ős-folyó rajzolódik ki:
5. kép: Egeralja-Esztergály-Egeracsa
Ezt a feltételezést a települések környékén elvégzett kutatófúrások eredményeivel lehetne bizonyítani, megvizsgálván azt, hogy a az Ős-Duna (vagy másik folyó) hol rakta le üledékét. Ha ez bebizonyosodik, akkor elkerülhetetlen lesz a történelemkönyvek újraírása.
6. kép: A csehországi Eger (Cheb) városa az Eger (Ohre) folyó partján
Érdekes, hogy a Duna szó megtalálható maláj, szundanéz, török és üzbég nyelven világ jelentéssel:
Mi a jelentése az Eszter és az Eger névnek ?
Az Eger név jelentése talán Egy Úr. Lehet, hogy Eszter megfelelője, esetleg Eszter párja volt az ősi magyar hitvilágban. De mit jelenthet Eszter neve ? Ennek kiderítésére segítségül hívunk külföldi, de a magyartól nem is annyira idegen nyelveket, megvizsgálván néhány szót, amiben megbújtak az Eszter és Eger nevek.
7. kép: Csillagképek
Régen a húsvét a termékenység ünnepe volt, Eszter (Istár) pedig a szerelem és termékenység istennője. Eszter = kikelet ?
8. kép: Eszter (Istár), a szerelem és termékenység istennője
Eszter az úrnő / istennő szavakban:
szeret (hun) = ást (isl) = elsker (den, nor) = armastus (est) = rakkaus (fin) = αγάπη (agápi, gre) = suka (maláj) = aroha (maori) = սիրել (sirel, arm) = amor (es) = älskar (se) = bogoh (szundanéz)
A szeret szó más betűsorrendben megfelel Eszter-nek. Eszterről pedig tudjuk, hogy a szerelem/szeretet istennője. Érdekes a hasonlóság a dán, az észt, a finn, a bosnyák/horvát szeret és úrnő/istennő szavak között. A baszk Andrea jelentése is Úrnő.
Szép Ilonáról
9. kép: Tündérszép Ilona
A görög mitológiában ezt találjuk Heléna származásáról:
Ha nem szó szerint értelmezzük ezt az ókori szvinger sztorit, akkor a tojásról eszünkbe juthat pl. a világ keletkezése a Kalevalából. Az egyik tojásból kikelt Heléna (a Nap) és Klütaimnésztra, akinek a nevében szerepel Észtra, azaz Eszter - talán az egyik csillag. A másik tojásból kikelő Kasztór nevében megint csak szerepel az Eszter szó, mint Asztór - valószínűleg itt is csillag jelentéssel, mivel a Castor és Pollux az Ikrek csillagkép két oszlopos tagja. Tündareósz nevéből ítélve lehet, hogy volt némi köze a tündérekhez is.
Kasztór és Polüdeukész egyébként az argonauták közé tartozott, akik az Argosz által épített Argó nevű hajóval utaztak az aranygyapjú megszerzésére. Argó = Eger ?
Árgyélusról
10. kép: A Hold
A Hold ezüst fényt bocsát a Földre.
A Magyar név is eredhet az Eger szavunkból. Magyar = Megyer = Eger ?
Az Eger szó mássalhangzóit felhasználva ki tudjuk rakni a rege, a régi és az öreg szavakat is.
Amhara (!) nyelven az öreg = ārogē. Szláv nyelvekben pedig sztar = csillag = Eszter ?
Az öreg szóval egyenértékű az idős szavunk.
Az amhara nyelv idős szavában megint csak megjelenik az öreg = eger szavunk: āregawiyani ! Akárcsak a pandzsábi bazuraga szóban. A szláv nyelvek idős szavainál pedig ismét felfedezhető az Eszter. Francia âgée = agg ? A portugál idoso sem rossz !
Eger = Öregisten ?
Az is elképzelhető, hogy Árgyélusról mintázták a bibliai Jézust is. Csillag jelzi az eljövetelét, lemondás a halhatatlanságról, stb.
Lucáról
Van még egy magyar női név, a Luca, mely megtalálható más nyelvekben fény, fényes jelentéssel:
A latin, az olasz, a galíciai, portugál, spanyol és a német fény szó hasonlít a magyar Lucá-hoz. A baszk argia és a mongol gerel pedig az Eger-hez.
Az előző bekezdés a Múlt-kor történelmi magazin az Idővel a boszorkányok napjává vált Luca ünnepe című cikkéből vett idézet. Megtudhatjuk belőle, hogy Luca napja lényegében megegyezett a karácsonnyal, azaz a fény ünnepével.
11. kép: Sarki fény
Összegzés
Ha igaz az a feltevés, hogy az Ős-Duna egyik ágát Egernek vagy Eszternek nevezték, akkor ez azt jelenti, hogy a Kárpát-medencében már a Duna folyásirányának megváltozása, azaz a Visegrádi-szoros kialakulása előtt hasonló nyelven beszéltek az itt lakók, mint manapság, de legalább szerepelt a szókincsükben az Eger és Eszter szó.
Ezt látszik alátámasztani az a tény, hogy a Nyugat-Dunántúlon É-D-i irányban, azaz feltehetően az Ős-Duna egy-egy Eger vagy Eszter nevű ágának mentén helyezkednek el az Eger és Eszter nevet őrző települések, jelesül Vasegerszeg, Egervölgy, Egervár, Egeralja, Zalaegerszeg, Egeracsa, Esztergály és Eszteregnye.
Az Eger és Eszter név ősiségét bizonyítja, hogy számos nép átvette és megőrizte azokat nagyobb jelentőségű dolgok megjelölésére: csillag, fény, Hold, szántóföld, kelet, húsvét, szeret, úrnő, ezüst, stb.
Az átadás-átvétel iránya egyértelmű. A szavak döntő többségénél a magyar az átadó nyelv. Ezt már sokan bebizonyították, s jómagam is alátámasztottam A magyar szógyökök idegen nyelvekben című cikksorozatommal.
A magyarság Kárpát-medencei ősiségére is sokan fényt derítettek már. Az Ős-Duna feltételezett elnevezése is csak egy újabb adalék ebben a témakörben.
Eszter (Istár) a szerelem, szeretet istennője.
Elképzelhető, hogy az Eszter és a kereszt szavak nem véletlenül hasonlítanak egymásra. Isten ősi jelképe a napkereszt, Isten neve Eszter, a hit pedig a szeretet.
k-ER-ESZT, ESZT-ER, SZER-ET.
12. kép: Napkeresztek
Sok új keletű vallás (hamisan) a szeretet vallásának nevezi magát - ezek valószínűleg mind az "Eszter-vallásra", vagyis az ősi kereszténységre épülnek, úgy, ahogy Esztergom városára is rátelepedtek azonnal az új papság és az országvesztők, amint erre alkalmuk nyílt.
Eszter, Ilona, Eger és Luca között szoros kapcsolat volt a régi magyar hitvilágban. Az istenségeket nevezhették így az őseink, akik teljes harmóniában éltek a természettel. Aztán belépett az emberiség egy sötét, irgalmatlan korba, ahol az uralkodó réteg mindent megtett azért, hogy a múltat eltörölje, illetve meghamisítsa. Így lettek az istenekből ördögök. A Napistennőt (ilona, Heléna) a pokolba száműzték - pokol = hell (en) = Hölle (ger). A Bibliában Lucifert (Luca = fény) is az alvilágba taszították. Lucából boszorkányt faragtak, Istenből pedig sátánt (iSTeN > SáTáN). A "szeretet jegyében" elkezdődtek a kegyetlen népirtások: vallásháborúk, boszorkányüldözés és inkvizíció, őslakosok kiirtása, stb. A természet szeretetét és tiszteletét felváltotta az anyagi javak habzsolása és a pénzisten imádata, s ennek következtében a természetes élőhelyek teljes kiszipolyozása és tönkretétele.
Ha a gyökerét vesztett városi ember nem talál vissza a természethez, s ezáltal a lelki harmóniához, akkor élőhalottként tengeti tovább unalmas napjait. Ellenben, ha képes rácsodálkozni úgy a világ apró kis rezdüléseire valaki, mint egy kisgyermek, s egyúttal úgy is szemlélni a dolgokat, mintha most látná azokat utoljára, akkor még van számára remény.
* http://www.pergetes.
** http://csabavezir.blog
*** https://hu.wikipedia.org/wiki/Helen%C3%A9
**** https://hu.wikipedia.org/wiki/Ikrek_csillagk%C3%A9p
***** http://www.meselofalu.eoldal.hu/cikkek/mesek/csillag-kiralyfi-es-tunder-ilona.html
****** http://www.meselofalu.eoldal.hu/cikkek/mesek/csillag-kiralyfi-es-tunder-ilona.html
******* https://mult-kor.hu/ma-van-luca-napja-20141213